جمعه 2 تير 1396_ 27 رمضان 1438 _ 23 ژوئن 2017
شما اینجا هستید صفحه اصلی-->مطالب-->آخرین اخبار-->دیدگاه
اوقات شرعی 
 
تاریخ : يکشنبه 3 بهمن 1395     |     کد : 37799

نادیده گرفتن پارامترهای محیط زیست در سایه توسعه کشور

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پیشوا گفت: شوراهای اسلامی یکی از ارکان مهم حفظ محیط زیست هستند که با ایفای درست نقش خود می توانند نویدبخش روندی نو در مسئولیت پذیری تصمیم گیران و تصمیم سازان کشور برای دستیابی به این هدف والا باشند.  

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان پیشوا، اسماعیل میرانزاده در همایش بررسی نقش و جایگاه شوراهای اسلامی شهر و روستا در حفاظت محیط زیست که با حضور محمدکرم محمدی فرماندار شهرستان پیشوا در محل فرمانداری برگزار شد، با اشاره به فرازی از سخنان رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) در اهمیت محیط زیست گفت: مسئله محیط زیست مسئله این جریان و یا آن جریان نیست، یک جریان ملی است و باید آگاهی افراد را نسبت به مسائل محیط زیستی افزایش داد.
 
وی به اصل پنجاهم قانون اساسی اشاره کرد و افزود: در جمهوری اسلامی، حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسل های بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند، وظیفه عموم تلقی می گردد، از این رو فعالیت های اقتصادی و غیر آن که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیرقابل جبران آن ملازمه پیدا کند، ممنوع است.
 
میرانزاده افزود: توسعه اجتماعی، یکی از مهمترین ابعاد توسعه در کشورهای پیشرفته است و یکی از بارزترین شاخص های توسعه اجتماعی مشارکت مردم در برنامه ریزی ها و تصمیم گیری های مرتبط با زندگی آنها است.
 
وی اظهار کرد: تشکیل شوراهای اسلامی در ایران یکی از نمادهای تحقق مشارکت مردمی در برنامه ریزی های مدیریت است و در حقیقت خواست و اراده مردم در توسعه از طریق حضور نمایندگان منتخب آنها در شورای اسلامی شهر و روستا محقق می شود.
 
میرانزاده افزود: در سیستم مدیریتی کشور، مدیریت روستاها به شوراها و دهیاران سپرده شده است و مدیریت روستایی در فرآیند توسعه یکپارچه و پایدار نقشی اساسی دارد.
 
وی بیان داشت: توسعه و حفظ محیط زیست همیشه با هم در تعارض بوده اند و در کشور ما مقوله توسعه باعث شده که بسیاری از پارامترهای محیط زیست نادیده گرفته شود و بر کیفیت زندگی مردم اثر نامطلوبی بگذارد.
 
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پیشوا در پایان گفت: هیچ برنامه ای موفق نیست مگر اینکه آن برنامه با مشارکت مردم انجام پذیرد و برنامه ها و اقدامات محیط زیست نیز از این قاعده مستثنی نبوده و می بایست بسترهای لازم برای مشارکت جدی مردم در عرصه حفاظت محیط زیست فراهم شود.


نوشته شده ساعت  13:46      تعداد بازدید  915
PDF چاپ