جمعه 2 تير 1396_ 27 رمضان 1438 _ 23 ژوئن 2017
شما اینجا هستید صفحه اصلی-->مطالب-->آخرین اخبار-->دیدگاه
اوقات شرعی 
 
تاریخ : يکشنبه 28 آذر 1395     |     کد : 36441

تاثير خدمات رساني الكترونيك بر كاهش آلودگي هواي سطح شهر

علی اصغر انتظار خیر،سرپرست مركز برنامه ریزی ، نوسازی و توسعه فناوری اطلاعات استانداري تهران در يادداشتي نوشت: بررسي وضعيت كشورهاي توسعه يافته نشان مي دهد ضريب نفوذ موضوعات خدمات الكترونيك از جمله دولت الكترونيك، تجارت الكترونيك و بانكداري الكترونيك در جوامع توسعه يافته بالا است.

 
ساختارهاي الكترونيك برخلاف ساير حوزه هاي سرمايه گذاري، سرمايه مالي و زماني كمي لازم دارند درحاليكه زودبازده و پر منفعت هستند.
 
زماني رويكرد كشورهاي توسعه يافته،  توسعه راهها، صنايع ريلي، صنايع هوايي و دريايي بوده است اما با به وجود آمدن توسعه بسترهاي الكترونيكي ديگر رويكرد دولتها از سمت توسعه فيزيكي به توسعه خدمات الكترونيكي تغيير وضعيت داده است.
 
به طور مثال زماني كه يك اتوبان ايجاد مي كنيد اين اتوبان سرمايه اوليه زياد،نگهداري سخت، نرخ بازگشت سرمايه طولاني مدت و صدمات جبران ناپذير زيست محيطي را ايجاد مي كند، درحاليكه در كوتاهترين زمان مي توانيد يك شاهراه الكترونيكي با كمترين سرمايه گذاري و لطمات زيست محيطي ايجاد كنيد.
 
امروزه مسايل مرتبط با زيست محيط و سلامت بشر در اولويت اكثر جوامع ساختاريافته است.در كشور ما نيز با توجه به جغرافياي كشور و حجم بالاي تراكنش هاي اقتصادي، زيرساخت هاي فيزيكي موجود پاسخگوي اين حجم از تقاضا نيست.بايد تغيير رويكرد به سمت خدمات الكترونيك جزو اولويت كلي جامعه اعم از دولت، مردم و بخش خصوصي قرار بگيرد.
 
با نگاهي به توصيه هاي رهبر معظم انقلاب در خصوص مباحث اقتصاد مقاومتي مي توان به اين نكته دست يافت كه توسعه خدمات الكترونيك مي تواند در روند دست يابي به اهداف اقتصاد مقاومتي كمك شاياني به نظام جمهوري اسلامي ارايه كند.
 
هم اكنون از بزرگترين معضلات شهري به ويژه در استان تهران موضوع تردد وسايل نقليه و ايجاد آلودگي هاي زيست محيطي است.
 
براساس تحقيقات انجام شده در صورت ايجاد بسترهاي لازم از نظر فني-تجاري و حقوقي براي ارايه خدمات الكترونيك هم در مباحث حاكميتي و هم در بخش خصوصي مي تواند منجر به كاهش حدود 30 درصدي جابجايي در سطح شهرهاي استان شود. 
 
اين ميزان كاهش تردد موجب كاهش هزينه هاي سرمايه گذاري در موضوعات جاده اي ،كاهش مصرف سوخت و بهبود وضعيت  آب و هوا و محيط زيست در شهرستان هاي استان مي شود.
 
هم اكنون طرحي در حال بررسي و مطالعه توسط مركز برنامه ريزي استانداري تهران است كه در آن موارد و موضوعات كوچك مرتبط با كاهش تردد اعم از هزينه هاي سرمايه گذاري ،نگهداري و آسيب هاي جاني ناشي از آلودگي هوا و زيست محيط بررسي مي شود.
 
خلاصه وضعيت و نتيجه دست يافته از اين بررسي تاكنون نشان مي دهد در صورتيكه رويكرد حاكميت و بخش خصوصي براي تسهيل در گسترش حوزه خدمات الكترونيك به جد توسط مراجع ذيربط پيگيري گردد، منجر به ايجاد شاخص هاي قابل توجهي در حوزه سلامت و بهداشت شخصي و اجتماعي مي شود.اين موضوع تنها مرتبط به حوزه حاكميت نيست و بخش خصوصي هم بايد به اين حوزه وارد شود.
 
اگر به مبالغ سرمايه گذاري  بخش خصوصي درحوزه فناوري ساير كشورها توجه كنيم  درمي يابيم كه بيشتر ورود به بخش فناوري اطلاعات توسط بخش خصوصي انجام مي شود و بخش حاكميت فقط به عنوان راهبر و تعريف كننده استراتژي ها ايفاي نقش مي كند
 
 با توجه به برگزاري نمايشگاه هاي متعدد در اين بخش نياز است رسانه هاي جمعي و صدا و سيما با فرهنگ سازي و ارايه آمار در اين بخش، بخش خصوصي را از مزاياي سرمايه گذاري در خدمات الكترونيك بيشتر آگاه سازد.
 
كليات اين موضوع در كاهش هزينه هاي عمومي جامعه و كاهش نرخ بيكاري نتايج چشمگيري به همراه خواهد داشت.
 
تشويق بخش خصوصي براي فعاليت بيشتر در اين بخش موجب مي شود بار بزرگي از دوش دولت در بخش سرمايه گذاري هاي كلان، شفافيت سيستم اداري و تكريم ارباب رجوع در حوزه دولت الكترونيك مشهود شود. 
 
همه موضوعات مطرح شده بايد در اولويت مسئولان سياستگذار و تاثيرگذار قرار بگيرد تا بتوانيم به نوبه خود سهمي در ايجاد ارزش هاي افزوده براي جامعه و پيشبرد اهداف اقتصاد مقاومتي داشته باشيم.


نوشته شده ساعت  11:17      تعداد بازدید  1086
PDF چاپ