جمعه 2 تير 1396_ 27 رمضان 1438 _ 23 ژوئن 2017
شما اینجا هستید صفحه اصلی-->مطالب-->آخرین اخبار-->اقتصاد
اوقات شرعی 
 
تاریخ : دوشنبه 10 آبان 1395     |     کد : 34896

حل مشكل صنعتگران به كمك استانداران

رئيس خانه صنعت، معدن و تجارت ايران با اشاره به پرداخت 9 هزار و 800 ميليارد تومان به بنگاه‌هاي اقتصادي كوچك ومتوسط به پايگاه اطلاع رساني دولت گفت: براي اعطاي تسهيلات نو واحدهاي صنعتي را دسته بندي كنيم؛ چرا كه با دسته بندي واحدهاي صنعتي، بنگاه هاي كوچك و متوسط شناسايي و تزريق منابع آسان‌تر مي‌شود و در اين صورت نيز منابع تازه به صنعتگراني اختصاص مي‌يابد كه مشكل واقعي آنها سرمايه در گردش است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني استانداري تهران،عبدوالوهاب سهل آبادي درباره عملكرد ستاد اقتصاد مقاومتي اظهار كرد: براي رونق بخشي واحدهاي صنعتي كوچك و متوسط دولت تدبيرو اميد ستاد اقتصاد مقاومتي را راه اندازي كرد و در جريان اين موضوع  معاون اول رئيس جمهور رياست اين ستاد را برعهده گرفت و همچنين در بخش استان‌ها نيز استانداران وظايف مربوط به اين ستاد را عهده­دار شدند.

 وي در ادامه عنوان كرد: فعاليت اين ستاد در سطح كشور و براي رونق بخشي به صنايع اقدام مهم و قابل قبولي از سوي دولت به شمار مي‌رود كه افراد حاضر در اين ستاد به مشكلات موجود در صنايع و بنگاه‌هاي خرد و متوسط رسيدگي مي‌كنند. در اين بازه زماني يكي از عملكردها و خروجي مثبت ‌اين ستاد شناسايي واحدهاي داراي مشكل بود كه به همين منظور متوليان اين ستاد در نامه‌اي دستور داد تا بنگاه‌هايي كه با مشکل سرمایه در گردش مواجه‌ هستند در سايت(بهين ياب) ثبت نام كنند تا به مشكلات آنها از طريق افزايش سرمايه در گردش و اختصاص منابع رسيدگي شود.

رئيس اتاق بازرگاني اصفهان در ادامه عنوان كرد: واحدهاي صنعتي و بنگاه‌هاي كوچك و متوسط كه با مشكل سرمايه در گردش مواجه بودند در اين سايت ثبت نام كردند و بعد از آن نيز به بانك‌هاي مورد نظر معرفي شدند. به طور كلي اين اقدام دولت بسيار چشم‌گير و مثبت بوده و درحال حاضر نيز بسياري از استانداران نيز در زمينه برطرف شدن مشكلات بنگاه‌هاي كوچك و متوسط درحال فعاليت هستند.
سهل آبادي با اشاره به موانع به وجود آمده از سوي بانك‌ها اذعان كرد: اين روزها بخش عمده مشكلات توليدكنندگان و صنعتگران كشور موانعي است كه در حوزه تسهيلات بانكي به وجود آمده است.و اين نوع مشكلات باعث كند شدن روند فعاليت واحدهاي توليدي كشور شده است. درواقع براي كاهش مشكلات، استانداران نيز پيگير و تسهيل در امور بانكي هستند .  

رئيس خانه صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تامين مالي بنگاه‌هاي كوچك و متوسط اظهار كرد: چندي پيش رئيس كل بانك مركزي از روند افزايشي تامين مالي بنگاه‌هاي كوچك و متوسط خبر داد؛ اين موضوع درحالي است كه به گفته مقام‌هاي مسئول تاکنون9 هزار و 800 ميليارد تومان منابع به 12 هزار و 522 بنگاه اقتصادی اختصاص يافته كه اميدواريم روند تزريق و ارائه تسهيلات نسبت به گذشته آسان‌تر شود.  

سهل آبادي با اشاره به آسان شدن روند تسهيلات به بنگاه‌هاي كوچك و متوسط گفت: بنده چندي پيش در ديدار با وزير اقتصاد درباره چالش‌هاي موجود بر سر راه واحدهاي توليدي نكاتي را يادآور شدم. به هرحال براي رسيدن به رشد اقتصاد و چشم انداز 1404 مسئولان بايد درصدد كاهش مشكلات بنگاه‌هاي توليدي باشند. در واقع، با طبقه‌بندي واحدهاي توليدي دولتمردان بهتر مي‌توانند به اين بنگاه‌هاي رسيدگي لازم را داشته باشند؛ چراكه با تزريق منابع به برخي بنگاه‌هاي توليدي ما تنها مشكلات آنها را بيشتر خواهيم كرد و در اين صورت نيز تزريق منابع به اين واحدها نوعي تزريق رانت محسوب مي‌شود كه در نهايت باعث برهم خوردگي ساختار اقتصادي و سرمايه‌گذاري در بخش‌هاي غير مولد را برايمان به همراه خواهد داشت.
 


نوشته شده ساعت  10:01      تعداد بازدید  2104
PDF چاپ